Yeraltı Şehirleri "İSTANBUL"

Bir yeraltı şehri olarak İstanbul ve bir belgesel

” İstanbul’un herhangi bir yerinde yürürken geçmişin üstünde yürürsünüz. Herhangi bir yerde sokağın altını kazırsanız  binlerce yıllık saklı bir tarihe ulaşırsınız. Çoğu tarihi kent iyice kazılmıştır. Oysa İstanbul’da  arkeologlar yüzeyi sadece birazcık kazmışlardır.
Peşpeşe 27 yüzyıl boyunca Yunan, Roma ve Türk uygarlıkları saraylar, stadyumlar, hamamlar, yollar inşa ettiler. Her birinin amacı bir öncekinden daha iyi olmaktı. Kent her harap  olduğunda bir sonraki kuşak hızla geçmişin yıkıntıları üzerine inşaat yaptı ve kendi katmanını ekledi. O kadarki bazı yerlerde zemin 12 metre kadar yükseldi.
Ama bu nasıl olabildi. Bir Osmanlı camisi nasıl oluyor da kayıp bir Roma sarayının tepesinde oturuyor. Ya da nasıl modern bir apartman, altındaki antik Roma sarnıcının içine çökmüyor? ”
History Channel belgesel yapımcısı “Yeraltı Şehirleri: İstanbul”  adı altındaki belgeseline bu cümlelerle başlıyor ve bu soruların cevabını yaklaşık 45 dakika boyunca arıyor.
Belgesel İstanbul’un yeraltına odaklandığı için neredeyse tamamıyle Roma ve Bizans’la dolu. Çünkü Osmanlı sarnıç inşe etmemiş, yeraltında gizli tüneller yapmamıştı. Yapmadığı için de belgesel, İstanbul’un Bizans mirasına odaklanan ve onu anlatan bir belgesel olarak duruyor.
Belgeselde Sultanahmet Meydanı’nın altında kayıkla gezilebilen koca bir yeraltı dünyasının var olduğuna şahitlik ediyorsunuz. Bir halı dükkanın altında labirent gibi Bizas saray geçitleri başka bir dükkanın altında ise 13 sütunlu koca bir sarnıç bulunuyor. Keza Anemas Zindanları  içinde canhıraş bağırışları saklayan birkaç katlı, korkunç bir labirent.
Bir şekilde İstanbul’un yerüstünü az çok biliyoruz. Ama yeraltı hakkında bildiklerimiz bir kaç sarnıç dışına çıkmıyor. Bu belgesel bilgilerimizi bu sarnıçların dışına çıkarırken aynı zamanda “İstanbul Su Uygarlığı”na bir giriş seviyesi özelliği taşıyor.
Keyifle izleyin.

0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...