Yeni bir dinozor türü bulundu...

Araştırmacılar, Acrotholus audeti adı verilen yeni türün, bilimsel adı pakisefalozor olan, kemik kafalı dinozorlar grubunun, Amerika'da ve belki de dünyada bilinen en eski temsilcisi olduğuna dikkati çekti.

Kanadalı Dr. David Evans ve ABD'li Dr. Michael Ryan'ın kaleme aldığı yeni türü tanımlayan araştırma, Nature Communications adlı bilimsel derginin 7 Mayıs tarihli sayısında yayımlandı.
Bundan 85 milyon yıl kadar önce yaşadığı sanılan, yaklaşık 1,82 metre boyunda, 40 kilogram ağırlığındaki bu otçul türe ait kafatasının, "başlık" adı verilen kısmına ait fosiller, Alberta'nın güneyindeki Milk River Formation bölgesinde bulunmuştu.
Toronto Üniversitesi öğrencisi Celeb Brown'ın, 2008'de, ilk fosillerin bulunduğu bölgede yaptığı saha çalışmasında keşfettiği, dinozora ait daha iyi durumdaki fosil örneği, yeni türün tanımlanmasında önemli rol oynadı.
İki ayağı üzerinde yürüyen bu türün gözlerinin üstünde, 10 santimetreyi aşkın kalınlıkta, kubbe biçiminde kemikten bir yapı bulunuyor. Araştırmacılara göre, bu dinazor türü söz konusu kubbe biçimindeki yapıyı, hemcinslerine kendini göstermede ve kafa kafaya tokuşarak yaptığı mücadelelerde kullanıyordu.
Yeni türün Acrotholus audeti olarak belirlenen adı, "yüksek kubbe" anlamına gelen, "Acrotholus" kelimesiyle, fosillerin bulunduğu arazinin sahibi olan çiftçi Roy Audet'in adlarının birleştirilmesiyle türetildi.

0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...