Uykuya doymuyorsanız dikkat!

uyku,uykusuzkuk,sağlık,bilim,beyin,hafızaYapılan bir çok bilimsel araştırma az uykunun zararlarına dikkat çeker. Ancak 50 bin kişinin üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre çok fazla uyumak da, az uyku kadar zararlı olabiliyor.
Çok az ya da çok fazla uyuyan insanlarda kalp hastalığı, diyabet gibi fiziksel ve anksiyete ile obezite gibi psikolojik rahatsızlıkların gelişme ihtimali daha fazla oluyor.
Günde 6 saatten daha fazla uyumakta zorluk çekenlerde koroner kalp hastalığı, felç, diyabet, obezite ve akıl hastalığı gelişme riski normal uyuyanlara göre daha yüksek. Ancak bilim adamları uyarıyor: Sağlık için çok fazla uyumak da çok önemli bir gereklilik değil.

"UYKU, DİYET VE EGZERSİZ KADAR ÖNEMLİ"
Uyku uzmanı Dr. Safwan Badr, "Her gece ideal ölçüde uyku uyumak kalp rahatsızlığı gelişmesini önlüyor ve 45 yaşın üstünde olan ve kalp rahatsızlığı çeken kişilerde de hastalığın ilerlemesini önlemeye yardımcı oluyor. Sağlıklı ve dengeli bir hayat sadece egzersiz ve sağlıklı beslenme ile sınırlı değil. Ne kadar uyuduğunuz ve ne kadar düzenli uyuduğunuz da en az bu diğer iki unsur kadar önem taşıyor." dedi.

"UYKU BOZUKLUĞU OLANLARDA KRONİK RAHATSIZLIK DA VAR"
Dr. Badr'a göre uyku apnesi ve insomnia yani uzun süren uykusuzluk gibi yaygın uyku bozuklukları yaşayan insanlarda da sık sık kronik rahatsızlıklara rastlanıyor. Eğer sabahları yorgun uyarnıyorsanız mutlaka bir uyku bozukluğundan şüphelenmelisiniz.
25 bin ABD vatandaşının uyku düzenini inceleyen Dr. Badr insanların 3'te 1'inin günde 6 saat veya altında uyuduğunu keşfetti. Geri kalan 3'te ikisi ise ideal derecede yani 7 ile 9 saat arasında uyuyordu. Sadece küçük bir kısmı ise "fazla" uyuyanlar kategorisinde yer aldı.
Kronik hastalıklar uzmanı Dr. Janet Croft, "Genellikle sağlıklsız uyku ve kronik hastalıklar arasındaki ilişki stres ve obezite ile ilişkilendirilir. Ancak bu araştırmaya göre uzmanlar akıl sağlığı ve kilonun yanı sıra uyku düzenini de incelemeliler." dedi.

0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...