Neden 1 Milyon Kahraman arıyorum?

1 Milyon Kahraman'a KATIL!

Hepimiz için hayati önem taşıyan Kuzey Kutbu'ndaki buzullar yok oluyor. Hem de hızla! Son 30 yılda, Kuzey Kutbu'ndaki buzulların %75'ini kaybettik.

Kutup-ayilari-eriyen-buzullar
Buzullar, Kuzey Buz Denizi'nde 800.000 yıldan fazladır varlar. Erimelerinin başlıca nedeni, bizim petrol gibi kirli fosil yakıtları tüketmemiz. Kuzey Buz Denizi, yakın gelecekte tamamen buzulsuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu, sadece bölgede yaşayan insanlar, kutup ayıları ve diğer canlılar için değil, hepimiz için yıkıcı sonuçlar doğurur. Dünyanın kutbundaki deniz buzu, güneş ışınlarının çoğunu uzaya geri yansıtıyor ve böylece gezegenimizin serin kalmasını; tarım yapabilmek için gerekli olan iklimsel şartların sabit kalmasını sağlıyor. Deniz buzunu ve buzulları korumak demek, aynı zamanda kendimizi korumak demek.
Kutupları kurtarmak için hemen bugün harekete geçmeliyiz. Şimdi sen de imzanı ekle, 1 milyon kahramana katıl.

Shell, BP, Exxon, Gazprom ve diğerleri, sadece 3 yıl yetecek petrol için Kuzey Kutbu'nda felakete yol açacak bir petrol sızıntısı tehlikesini göze alıyor.

Petrole-bulanmis-pelikan
Buzulların erimesinin baş sorumlusu kirli enerji şirketleri, şimdi de eriyen buzullardan kazanç sağlamaya çalışıyor. Yeni bir petrol bölgesi oluşturmak istiyorlar. Gizli devlet belgelerinde, bu bölgede ortaya çıkabilecek bir petrol sızıntısıyla baş etmenin “neredeyse imkânsız” olduğu ve hassas Kuzey Kutup çevresini yok edebileceği yazıyor. Bunu yapmalarına izin verirsek, felakatle sonuçlanacak bir petrol sızıntısının olması an meselesi olur... Exxon Valdez ve Deepwater Horizon felaketlerinin yol açtığı büyük hasarı hepimiz gördük. Aynı şeylerin Kuzey Kutbu'nda yaşanmasına seyirci kalamayız.
Kuzey Kutbu sularındaki petrol aramalarını durdurmalıyız. Hemen şimdi imzanı ekle, 1 milyon kahramana katıl.

1 milyon kahraman, milyonlarca kahraman

Murat-boz-ve-kutup-ayisi
Kuzey Kutbu'nu korumaya çalışan tek bir devlet veya ordu yok. Sadece parçalamak ve sömürmek isteyen ülkeler ve şirketler var.
Birlikte hareket edersek, hiçbir ülkenin askeri gücünün veya hiçbir şirketin bütçesinin elde edemeyeceği bir güce sahip oluruz. Hepimiz, bu gezegeni çocuklarımıza miras bırakmak istiyoruz. Böylesine önemli bir ortak amacımız varken hiçbir sınır bizi ayıramaz.
İşte bu nedenle, dünyadan milyonlarca insanla beraber Türkiye'den de 1 milyon kahramana ihtiyacımız var. Sayımız arttıkça Kuzey Kutbu'na sahip çıktığımızı göstermiş olacağız. Çünkü yeşil, sağlıklı ve barış dolu bir dünya hayalimiz, Kuzey Kutbu'nun yok olmamasına bağlı...
Sesini her yere taşıyacağız. Siyasi liderlere tek tek ulaşacak ve onlara Kuzey Kutbu konusundaki tavırlarını soracağız. Hareketimiz büyüdükçe Birleşmiş Milletler'e başvuracak ve Kuzey Kutbu'nu korumak için küresel bir anlaşma yapılmasını talep edeceğiz.
30 yıl önce Antarktika'yı korumak için bir kampanya başlatmıştık. Başaracağımıza kimse inanmamıştı. Ama başardık ve Güney Kutbu'nda bir dünya parkı yarattık.
Şimdi Kuzey Kutbu, hepimizi yardıma çağrıyor.
Kuzey Kutbu'nu kurtar. Hemen şimdi imzanı ekle, 1 milyon kahramana katıl.

0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...