Tur rehberlerini işsiz bırakacak!


Mobil,Şehir,Tur,Rehber,Projesi,akıllı telefonAkıllı telefonlara gelen bir uygulama sayesinde turistik alanlar tur rehberi olmadan gezilebilecek.

Mobil Şehir Tur Rehberi Projesi kapsamında ziyaretçiler, akıllı telefonlarına yükledikleri uygulama sayesinde turistik alanları tur rehberi olmadan gezebilecek.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Düzce Üniversitesi (DÜ), ziyaretçilerin turistik alanlar ve spor tesisleri, otel ve restoranları kolaylıkla bulabilmesi için akıllı telefonlara yüklenebilecek yazılım için proje hazırladı.
Projenin turizm işletmelerine örnek olması bekleniyor.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak, kentin İstanbul ve Ankara arasında olması nedeniyle çok sayıda turist ağırladığını söyledi.
Ziyaretçilerin turistik alanların yanı sıra doğa turizmine de ilgi gösterdiğine dikkati çeken Budak, turistlerin uygun fiyata tatil yapabilmesi amacıyla çeşitli projeler hazırladıklarını anlattı.
"Günümüzde internetin daha yaygın ve iletişimin güçlü olmasından ötürü biz de vatandaşları çekebilmek için Mobil Şehir Tur Rehberi'ni hizmete sunuyoruz" diyen Budak, "Vatandaşlar 3G ve 4G ile istediği hizmeti alabilecek. Düzce Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü olarak gerek internet sitemizle gerekse DÜ ile yapacağımız işbirliğiyle hizmetimizi sunacağız" şeklinde konuştu.
DÜ'den teknik destek aldıklarını, Doğu Marmara Kalkınma Ajansından (MARKA) ise doğrudan faaliyet desteği kapsamında projenin kabul gördüğünü aktaran Budak, şunları söyledi: "Kültür ve turizmde ön plana çıkan değerlerimiz ve işletmelerimiz mevcut. Bu yöresel etmenleri kayıt altına alacağız. Turistik ürünlerimizi ve branşlarımızın internet üzerinden duyurusunu yapacağız. Gelen turistlere ve misafirlere ne gibi hizmetler sunulacağı konusunda işletme sahiplerini bilinçlendireceğiz, eğitim vereceğiz. İnternet kullanan, akıllı telefon sahibi vatandaşlarımız, Mobil Şehir Tur Rehberi uygulaması sayesinde tur rehberi olmadan gezebilecek. Buraya dahil edeceğimiz işletmelerin altyapı eksikliği varsa öncelikle onu tamamlayacağız. DÜ ile yapacağımız çalışmalarla bunların hepsini kayıt altına alacağız."
Proje, kamu ve özel kuruluşlara örnek teşkil edecek
Budak, kentin turizm alanında gelişmesini ve farklı turizm faaliyetlerinin gerçekleşmesini hedeflediklerini söyledi.
Toplantı, fuar ve seminerlerle Düzce'yi tanıtmaya çalıştıklarına işaret eden Budak, sözlerini şöyle tamamladı: "Ancak günümüz dünyasında mobil sistemler yaygın olduğundan direkt hizmete geçmek istiyoruz. Vatandaşlarımız aradığı hizmeti direkt olarak alabilmeli. Türkiye'de kamu kuruluşlarında ilk örnekleme olacak. Bu konuda DÜ'de öğretim görevlisi hocalarımızdan teknik hizmet aldık ve bunu proje haline getirdik. Valiliğin de çok büyük desteği oldu. Yaptığımız tüm çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı ile paylaşıyoruz ve büyük destek alıyoruz. Bunun dışında İl Özel İdaresine proje ortağı olduk. Doğu Marmara Kalkınma Ajansından Düzce'nin turizm envanterinin çıkarılması konusunda destek aldık. Yaptığımız çalışmalar bakanlık vasıtasıyla diğer illere örnek teşkil ediyor. Örneğin, 2002 yılında eko-turizmi başlattık. Kültür varlıklarının korunması ve geri kazandırılması konusunda bakanlığımızın hibe destekleri vardı. Akçakoca'da bu yönde çalışmalarımız oldu. Bu konuda yaptığımız çalışmaları bakanlık diğer illere örnek göstermektedir."

0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...