Güneş Ne Renktir?
Kime sorarsanız sorun, Güneş'in renginin sarı olduğunu söyleyecektir. Çok basit bir soru, değil mi? Hayır, değil. Çünkü Güneş sarı renkte değildir. Lütfen gidip de çıplak gözle kontrol etmeyin, çünkü Güneş'e doğrudan bakmak gözlerinize zarar verebilir.

Evet, bizim olduğumuz yerden baktığınızda, size sarı gibi gelebilir; ancak bu, cismin gerçek renginin sarı olduğu anlamına gelmez. Çünkü Güneş'in rengini görmemizi sağlayan ışık ışınları, Güneş'ten çıkıp gözlerimize ulaşana kadar çok önemli bir ortam değişikliği yaşarlar: uzay boşluğundan atmosfere girerler ve öyle gözümüze ulaşırlar. Bu nedenle, gördüğünüz sarı renk sizi aldatmasın! 

Eğer ki uzaya çıkıp, kör olmadan Güneş'e doğrudan bakacak olsaydınız, renginin sarı değil, beyaz olduğunu görürdünüz. Çünkü Güneş beyazdır, sarı değil. Güneş'ten saçılan ışık beyazdır; ancak atmosfere girdiğinde beyazı oluşturan diğer renklere ayrışır. Bir prizma kullanarak güneş ışığının nasıl diğer renklere ayrıştığını gözleyebilirsiniz. Atmosferi aşarak gözümüze ulaşan renk sarı olduğu için biz de onu sarı görürüz.

Ancak işin garipleştiği yer tam olarak burasıdır. Eğer ki Güneş'ten saçılan ışığın dalga boylarına bakacak olursanız, bize ulaşan ışığın çoğunun aslında spektrumun yeşil renge denk gelen bölgesine düştüğünü görürsünüz. Ancak yine de Güneş bize sarı gözükür. Bunun nedeni mavi, mor ve yeşilimsi olan dalga boylarının atmosferde çok daha kolay dağılması, ancak sarı, turuncu ve kırmızı dalgaboylarının daha zor dağılmasıdır. Bu nedenle atmosferden geçerken yeşil (ve diğerleri) dağılır; ancak genellikle sarı, turuncu ve kırmızı gözümüze kadar ulaşır. İşte tam olarak bu nedenle, gün batımı ve doğumu, hava kirliliği, atmosfer kalınlığı gibi değişkenlere bağlı olarak Güneş'in rengi sarı, turuncu, kırmızı veya bunların bir karışımı olarak görülebilir.

Fakat bunların hiçbiri, asıl renginin beyaz olduğu gerçeğini değiştirmez.


Kaynak: www.evrimagaci.org

0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...